Verta: Kaip Patikėti, Kad Esi Pakanka Ir Pakeisti Savo Gyvenimą
Jamie Kern Lima
„Savo savivertę nustatai Tu pati. Tau nereikia, kad kas nors kitas Tau sakytų, kas Tu esi.”
— BEYONCÉ
Pagrindinė šios knygos žinutė galėtų tilpti į tris žodžius: Matoma, Verta, Pakankama.
Knyga prasideda nuostabia autorės dedikacija:“Kartu nepalikime nei vienos merginos, nei moters, nei žmogaus, kuris žinotų, kad yra verti”. Autorė ragina pasidalinti šia knyga su tomis, kurioms ji reikalingiausia. Todėl negaliu nepasidalinti gražiausiomis citatomis ir įžvalgomis iš knygos apie tai, kad kiekviena moteris yra VERTA.
Knyga kviečia susimąstyti, ar gyveni autentiškai, ar slepi savo tikrąjį „aš” dėl baimės, nevisavertiškumo jausmo ar noro patikti kitiems. Gal nesiryžti išreikšti savo idėjų, užbaigti nesveikų santykių, rizikuoti vadovaujant ar priimti naujas galimybes, nes jautiesi nepakankamai stipri. Jei jautiesi nematoma ar gyveni pagal kitų žmonių lūkesčius, gali prarasti savo tikrąją esmę. Tik išdrįsdama būti savimi gali pasiekti tikrąjį džiaugsmą ir pilnatvę. Abejonės savimi, nevisavertiškumo jausmas ir baimė gali versti tave slopinti savo tikrąją prigimtį ir žaisti saugiai, bijant išreikšti visą savo esmę bei trokštant išorinio pritarimo vietoj tikro ryšio. Tai gali sukelti tuštumą ir ilgesį, nes nei tu pati, nei kiti negali priimti tavo tikrosios asmenybės. Net ir pasiekus sėkmę, džiaugsmo gali trūkti. Savo gyvenime nuolat jauti nepakankamumo jausmą ir tikro gyvybingumo stoką.
Ši knyga skiriama kiekvienai moteriai, kuriai pažįstamas nevisavertiškumo jausmas, bet kuri jau yra pakankamai sąmoninga įveikti šią kliūtį, esančią jos kelyje. Autorė labai aiškiai ir įtikinimai pateikia įžvalgas apie savivertę, kodėl ji yra tokia svarbi. Nepriklausomai nuo to, kaip ryškiai įsivaizduoji savo tikslus ir svajones, jei giliai viduje nesijauti jų verta, tu jų nepasieksi. Be stipraus savivertės jausmo, tu kalbėsi sau, kad esi neverta, per anksti pasiduosi arba kažkaip kitaip sabotuosi save pakeliui sėkmės link. Net ir pasiekusi didelį tikslą ar svajonę, be stipraus savivertės jausmo, jausiesi tuščia ir nepatenkinta. Šie teiginiai iš tikrųjų priverčia susimąstyti ką iš tikrųjų reiškia savivertė gyvenime.
Autorė dalijasi savo istorija apie kelionę link savivertės suvokimo ir atradimo. Ji pasakoja, kaip netikėjo savimi, bet išmoko tai daryti. Ji atskleidžia, kad mūsų praeitis neturi nulemti mūsų ateities ir kad praeities klaidos nereiškia, jog esame blogos. Ji susidūrė su tūkstančiais atmetimų, kurdama savo verslą, bet pasitikėjo savo intuicija ir tęsė savo kelionę. Autorė išmoko, kad yra verta pradėti verslą, būti vadove, mylėti save ir tikėti, kad yra verta meilės. Autorė pabrėžia, kad jei netiki, jog esi verta savo svajonių ir tikslų, niekada jų nepasieksi. Tačiau savivertę galima išmokti ir atrasti, o tuomet gali pasijusti verta visko, ką nori pasiekti. Tai kvietimas leistis į“laukinę kelionę, kurioje kartu atrasime savivertę!”. Tai nebuvo tiesus kelias — reikėjo daug laiko, pastangų, išmokti įvairių pamokų ir patirti daugybę „aha” momentų, kurie padėjo atrasti tikrąją savo vertę. Tačiau autorė mielai dalijasi šiomis įžvalgomis su visomis mumis ir suteikia vilties, kad ir mes galime suvokti savo tikrąją vertę ir gyventi pilnavertį gyvenimą.
Knygoje pateikiama aiški takoskyra tarp savivertės ir pasitikėjimo savimi. Gilinamasi į melus, kurie verčia abejoti savimi, ir atsikratoma jų. Atrandamos tiesos ir pasėjamos pilnavertiškumo sėklos. Pradedama kelionė link autentiško gyvenimo. Siūlomi praktiniai įrankiai, padedantys persvarstyti atstūmimą, klaidingus įsitikinimus. Knyga gali sudrumsti vandenį ir taip sukelti gilių minčių ir emocijų. Patiriamas tikras ryšys su savimi bei besąlyginė meilė.
Kelionė, kurios metu atsisakome visų melų, kuriuos mūsų sąlygota tikėjimų sistema priima, ir mokomės klausytis savo vidinio žinojimo, pasitikėti savimi bei pripažinti savo vertę, yra viena iš didžiausių ir svarbiausių patirčių, kurias galime pasirinkti ir padovanoti sau šiame gyvenime.
„Tampi tuo, kuo tiki, kad esi verta”
„Akimirka, kai išmoksti pasitikėti savimi ir patikėti, kad esi verta, yra ta akimirka, kai visas tavo gyvenimas, praeities ir būsimos šeimos kartos bei visas pasaulis pasikeičia į gerąją pusę”
„Oprah, pakeldama mano pirmąją knygą „Tikėk tuo“ gyvai prieš kamerą, sakė: „Tu netampi tuo, kuo nori, tampi tuo, kuo tiki“”
„Atėjo laikas sumažinti savo abejojančio proto garsą ir sustiprinti savo žinančios sielos jėgą. Nusprendžiau pasitikėti savimi. Dalis, kuri žino, kad esu verta”
„Gyvenime nepakyli iki savo vilčių ir svajonių lygio, lieki įstrigusi savo savivertės lygyje. Nepakyli į tai, kas, tavo manymu, yra įmanoma, krenti į tai, ko tiki, kad esi verta”
„Pritemdome savo šviesą, kad kitiems būtų patogu”
„Kai įsivaizduoju pasaulį, pilną moterų, kurios jaučiasi vertos, įsivaizduoju, kaip žemė sudreba iš jaudulio, kai pabundame ryte. Įsivaizduok su manimi. . . kaip jaustųsi pasaulis, pilnas moterų, nusprendusių patikėti, kad yra vertos? Potencialas, kuris būtų išlaisvintas. Įsivaizduokite nutrūkusias kartų problemas, įsivaizduokite nesveikus santykius, kurie baigtųsi, įsivaizduokite, kokie verslai būtų pradėti, kūno formas ir dydžius, kurie būtų švenčiami…Įsivaizduokite vietas, kurios būtų užpildytos posėdžių salėje, įsivaizduokite, kaip atrodytų Fortune 500 vadovų sąrašas, įsivaizduokite psichinę ir fizinę sveikatą, kuriai būtų teikiama pirmenybė, įsivaizduokite, kaip vadovautų mūsų vyriausybės, įsivaizduokite, kokia neteisybė baigtųsi, įsivaizduokite kaip būtų rašomos pasakų knygelės vaikams…”
„VIENA IŠ DIDŽIAUSIŲ jūsų kelionės į tikėjimą, kad esi verta dalių yra išmokti nustoti slėptis. Arba būti žmogumi, kuris kelia ir įkvepia kitus. Atrasti tikrąją savo sielos, tikrosios savęs esmę ir pradėti gyventi kaip tikroji Tu”
„Kai išdrįsti nustoti slapstytis, pasitikėti savo vidiniu žinojimu, gyventi darnoje su savo siela, suvokti savo tikslą ir pasirodyti šiame pasaulyje tokia, kokia esi, tada tikrai jautiesi pilna ir tikrai jautiesi gyva. . Štai tada tu gyveni darnoje su savo pašaukimu. Štai tada tampi tuo, kuo gimei. Štai tada tu gali pilnai gyventi ir išreikšti savo sieloje slypintį džiaugsmą ir grožį, dovanas, idėjas ir galimybes. Tada kiekvieną rytą gali pabusti ir užduoti sau vieną galingiausių gyvenimo klausimų: ką darysi su galia, kuri esi TU? Ir tada, pajutusi šią galią, tu jos nebeslepi ir nuo jos nesislepi, o drąsiai, drąsiai gyveni”
„Nieko negali padaryti, pasakyti ar būti, kas galėtų tave padaryti neverta meilės”
„Mūsų siela yra tikrieji mūsų namai”
„Ateik tokia, kokia esi, Pagyk ten, kur tau reikia. Sužydėk. Keliauk link savo pašaukimo. Pasilik tiek, kiek nori, nes priklausai čia. Tu esi verta. Tu esi mylima. Tu esi meilė…”
„Laukti, kol įvyks x, y arba z, ir tada tikėtis, kad jausiesi laiminga, patenkinta ir verta, tik laiko gaišimas. To niekada neįvyks. Niekas iš tikrųjų nesikeičia, net kai viskas aplink tave keičiasi, nebent viskas pasikeistų ir tavo viduje. Štai kodėl iš tikrųjų mokymasis tikėti, kad esi verta, paveiks kiekvieną tavo gyvenimo dalį. Jokie pasiekimai, santykių statusas, pareigų pavadinimai, aukso medaliai, kosmetinė chirurgija, materialinis turtas ar vonios svarstyklių skaičius niekada nesuteiks tau pilnatvės”
„Tavo savivertė yra tavo pilnatvės pagrindas”
„Savivertė – tai vidinis ir giliai įsišaknijęs įsitikinimas, kad esi pakankamai verta meilės ir priklausymo, tokia, kokia esi. Kita vertus, pasitikėjimas savimi, nors ir yra vidinis bruožas, paprastai siejamas su tuo, kaip vertini save palyginus su išoriniu pasauliu. Tai užtikrintumo, tikrumo ir kompetencijos jausmas vienoje ar keliose konkrečiose gyvenimo srityse. Pasitikėjimas savimi priklauso nuo to, kaip vertini savo savybes, įgūdžius ir bruožus, taip pat nuo to, kaip stipriai tiki savo gebėjimu susidoroti su gyvenimo iššūkiais, stengtis ir siekti sėkmės. Pasitikėjimas savimi dažnai svyruoja, nes jis priklauso nuo išorinių veiksnių, tokių kaip nuotaika, lyginimasis su kitais, pasirodymu ir kitų pritarimu. Savivertė, priešingai, yra stabilus įsitikinimas, kad esi pakankamai vertinga ir mylima iš prigimties, nepriklausomai nuo to, kaip vertini savo bruožus ir kas vyksta aplinkui”
„Pasitikėjimas savimi yra tai, ką rodai išorėje, o savivertė – tai, ką jauti savo viduje. Pasitikėjimas savimi remiasi meistriškumu, o savivertė – tapatybe. Pasitikėjimas savimi yra apie tai, ką gali padaryti, o savivertė – apie tai, kas esi. Pasitikėjimas savimi yra tikėjimas, kad esi pakankamai įgudusi, o savivertė – tikėjimas, kad esi pakankamai vertinga. Pasitikėjimas savimi gali svyruoti priklausomai nuo aplinkybių, tuo tarpu savivertė yra stabili kiekvienoje aplinkoje. Pasitikėjimas savimi yra trapus, o savivertė – pagrindas. Pasitikėjimas savimi reiškia tikėjimą savo gebėjimais, o savivertė – tikėjimą savo verte. Pasitikėjimas savimi yra „Aš stengiuosi užsitarnauti meilę“, o savivertė – žinojimas: „Aš esu meilė“. Pasitikėjimas savimi suteikia jėgų, o savivertė – ramybę. Pasitikėjimas savimi yra neprivalomas, o savivertė – būtina…Savivertė galiausiai nugali”
„Savivertė yra tavo pagrindas, o pasitikėjimas savimi – namas, kurį statai ant šio pagrindo. Tavo namas visada bus toks pat saugus, kaip ir pamatai, ant kurių jis pastatytas”
„Paplitusi klaidinga nuomonė, kad pasitikėjimo savimi stiprinimas suteiks meilės, pakankamumo ir vertės jausmą, o to paprasčiausiai nebus. Tai daro tik savivertė”
„Tavo savivertė nepriklauso nuo to, kas vyksta išorėje. Ji nepriklauso nuo tavo stiprybių ir silpnybių, sėkmės ar nesėkmės. Tavo pasitikėjimas savimi lengvai svyruoja dėl aplinkybių, kurios dažnai yra išorinės. Tvirtos savivertės grožis yra tas, kad ji nėra lengvai paveikiama išorinių laimėjimų ar praradimų”
„Turėdama tvirtą savivertę kaip pagrindą, tampi nepajudinamai atspari ir taip tampi nesustaboma savo kelionėje, kad taptum tuo, kuo esi gimusi”
„Kiekvieną kartą, kai pasirodai neautentiškai, kaip savo atstovė arba kaip asmenybė, kuri, tavo nuomone, padarys kitus laimingus, sakai sau, kad esi nevertinga kaip tikroji aš“
„Pasitikėjimas savimi be savivertės atrodo kaip gausus pritarimas išorėje ir nepasitenkinimas viduje. Pasitikėjimas savimi be savivertės atrodo kaip sėkmė išorėje, bet nesėkmė viduje”
„Kai gerini pasitikėjimą savimi, stiprini savo nuomonę apie savo savybes ir sugebėjimus. Kai gerini savivertę, stiprini gilų tikėjimą savo, kaip asmens, verte”
„Pasiekimas neveda į meilę ar pilnatvę. Didžiąją savo gyvenimo dalį tikėjau melu, kad jei galėčiau pasiekti tai, ką mūsų kultūra vadina sėkme, jei galėčiau atrodyti tam tikru būdu, jei galėčiau patikti visiems kitiems, tada būčiau patenkinta. Praleidusi dešimtmečius savo gyvenimo siekdama viso to, gavau viską ir niekas nepasikeitė. Pasiekusi kiekvieną naują tikslą ir kirtusi kiekvieną šventinę finišo liniją, vis tiek pasiimdavau save su savimi. Jokie pinigai ar šlovė iš tikrųjų nepadeda jaustis pakankamai ir labiau mylimai. Tiesą sakant, niekas nepasikeitė, nes mano savivertės pagrindas visada buvo tas pats ir beveik visada žemas. Padidėjo mano pasitikėjimas savimi, padidėjo banko sąskaita, išaugo pritarimas ir pagyrimai iš kitų. Tačiau nė vienas iš šių dalykų neturi įtakos savivertės. Ir nė vienas neveda į tikrą išsipildymą. Leisk man pakartoti: nesvarbu, ką pasieksi ar kas pagaliau nutiks tavo gyvenime, vis tiek pasiimsi save su savimi! Taigi tikrasis darbas yra išmokti tikėti ir jaustis pakankama ir pilnaverte dabar, būtent tokiomis, kokios yra tavo aplinkybės ir būtent tokia, kokia esi. Tai reiškia, kad turi išmokti būti tokia, kokia esi, ir jaustis verta, nesvarbu, kokia tavo situacija ar kokie išoriniai pasiekimai”
„Tavo tapatybė yra istorija, kurią pasakoji apie save, ir istorija, kuria tiki”
„Tu esi KAŽKAS. Niekas išorėje, niekas, ką pergalingai pasieksi ar ko nepasieksi, jokia praeities klaida, jokia teigiama ar neigiama kitų nuomonė apie tave, negali to pakeisti. Jie negali to tau duoti ir negali atimti. Tai jau YRA. Ir jau TIESA. Ir tas KAŽKAS, kuri tu esi, yra visiškai verta”
„Tikra savivertė gali suteikti tau stabilią, patikimą, nepajudinamą psichinę ir emocinę apsaugą, kuri, priešingai nei pasitikėjimas savimi, nėra lengvai paveikiama jausmų, minčių, elgesio, išgyvenimų ir išorinių jėgų, kurias gyvenimas neišvengiamai pateikia. Savivertė suteikia tau nepajudinamos stiprybės ir atsparumo pagrindą, net jei namas griūva audroje…Savivertė padeda visa tai ištverti”
„Keisk savo santykius su atstūmimu, keisk savo gyvenimą”
„Užuot pasirinkusi tikėti, kad esu atstumta, nusprendžiau tikėti, kad esu išrinktoji”
„Reikia drąsos būti tikrąja savimi, bet, tai vienintelis kelias, kuriuo kada nors eidama rasi tikrąją laisvę. Reikia rizikuoti būti tikrąją savimi, tai yra vienintelė galimybė rasti tikrąjį tikslą. Reikia būti pažeidžiamai, kad būtum tikroji savimi, tai yra vienintelė vieta, kur patirsi tikrąją meilę”
„Stovėti vienai, autentiškai, yra mažiau vieniša nei stovėti su kitais, kurie net neįsivaizduoja, kas tu iš tikrųjų esi”
„Turime nustoti slėpti, kas esame nuo kitų ir nuo savęs”
„Daugelis žmonių pragyvena visą gyvenimą taip ir nesužinodami tiesos, niekada netapdami asmenybėmis, kuriomis buvo gimę”
„Iš esmės visos mes stengiamės įveikti jausmą, kad nesame pakankamos; siekiame priklausymo jausmo ir bandome išmokti tikėti, kad esame vertos meilės”
„Išorinis patvirtinimas gali būti malonus, tačiau jis nepripildo tavo sielos”
„Mūsų gyvenimas klostosi taip, kaip turi klostytis. Svarbiausias vaidmuo, kurį turime atlikti savo kelionėje, yra pasirodyti tokios, kokios iš tikrųjų esame”
„Jei netiki, kad esi verta besąlygiškai mylėti save, neįmanoma rasti, duoti, gauti ar patikėti, kad nusipelnei besąlyginės meilės iš kito”
„Paslaptis norint gauti tai, ko nori, yra iš tikrųjų išmokti patikėti, kad esi to verta”
„Jei savo idėja, dovana ar indėliu pasauliui siūlai savo autentišką save, neįmanoma, kad kažkas kitas tai jau būtų padaręs”
„Neatkalbėk savęs nuo to, kam esi gimusi būti. Juk nenori žvelgti atgal į savo gyvenimą ir sakyti: „Turėjau daryti, galėjau daryti, norėjau daryti, o kad būčiau dariusi“”
„Visada yra vietos kiekvieno žmogaus unikaliam būdui kažką patobulinti. Visada yra vietos slaptam ingredientui, kurį gali pridėti tik tavo siela, visada yra vietos kokybei”
„Mes atmetame save dar prieš leidžiant tai padaryti kitiems”
„Kitą kartą, kai būsi gundoma suabejoti, ar turi ką nors ypatingo pasiūlyti gyvenime, versle, santykiuose, meilėje ar dalydamasi savo idėjomis, talentais, širdimi ir dovanomis su pasauliu, prisimink šį dalyką: iš tiesų turi slaptą ingredientą, kurio niekas kitas visatoje neturi ir negali pridėti taip, kaip tai darai tu. Tik tu viena turi pačią ypatingiausią dovaną, kurią gali pasiūlyti: SAVE”
„Žmonių noras patikti kitiems paprastai apibūdinamas kaip pastangos patenkinti kitus siekiant jų pritarimo arba norint išvengti konflikto ar kritikos, tuo pat metu aukojant savo pačių norus ir poreikius. Tai gali pasireikšti pernelyg dažnu atsiprašinėjimu, nuolatiniu rūpinimusi, ką apie tave galvoja kiti, ir sunkumais nustatant ribas. Daug problemų, susijusių su noru patikti kitiems, apima savęs nuvertinimą; papildomą stresą, nuovargį ir nusivylimą; nuolatinio nesėkmės jausmo priėmimą, nes neįmanoma patenkinti visų; ir neautentišką gyvenimą, kuris turi neigiamą poveikį visiems tavo sveikatos, santykių ir gyvenimo aspektams”
„Moterys gerai išmoko aukoti savo sėkmę, kad būtų mėgstamos”
„Mums nuo mažens įdiegiama mergaičių kodekso taisyklė: jei išsiskirsi, gali būti išstumta”
„Moterys gyvena slėpdamos savo tikrąjį aš, slėpdamos idėjas, ambicijas ir dovanas, kuriomis galėtų pasidalinti su pasauliu. Sumenkiname savo vertę, nes trokštame meilės. Tačiau meilė, kurią gauname už tai, kad esame kažkas, kuo nesame, arba už tai, kad esame menkesnės, nei galėtume būti, nedžiugina. Tik atskleisdamos savo tikrąją esmę galime jaustis tikrai mylimos”
„Mes esame visiškai vertos, tokios, kokios esame. Tai yra viena iš svarbiausių dalių siekiant to, ką Oprah Winfrey galingai apibūdina kaip „aukščiausią, tikriausią mūsų pačių išraišką“”