Netobulumo Dovanos
Brene Brown
Žinutė, kurią pasiėmiau iš šios knygos
Negalvok, kad turi būti kažkokia kitokia nei esi dabar, šią akimirką. Vertink ir mylėk save visą, su visais savo tobulumais ir netobulumais, privalumais ir trūkumais. Mylėk save, net jei ir nesiseka, net jei esi ne pačios geriausios formos dabartiniame savo gyvenimo etape. Nesvarbu, būk sau švelni ir užjausk save. Būk pati sau gailestinga. Nebūk sau pernelyg griežta ir pati sau didžiausia priešė. Pripažink savo klaidas ir jas priimk, pasimokyk iš jų. Stenkis pastebėti net ir mažiausius teigiamus dalykus, pasirodančius tavo gyvenimus ir būk dėkinga. Priimk savo netobulumus. Priimk save pačiame blogiausiame savo gyvenimo tarpsnyje. Pamilk save piktą, liūdną, nusivylusią, netekusią vilties, besikeikiančią, pasimetusią, bejėgę. Pripažindama savo netobulumus įgysi galios. Gyvenk iš visos širdies, Suvok savo visavertiškumą. Keisk savo mąstymo modelį: taip esu netobula, „bet tai nekeičia fakto, jog aš taip pat esu drąsi ir verta meilės bei artumo”. Būk netobula, bet dėl to neapgailestauk. Jauskis visaverte be jokių “jeigu” ir “kai”…Nesąmonė, jauskis visaverte būtent šią akimirką. Būk ištikima sau. Nesistenk visko atlikti tobulai. Nereikia visiems įtikti, viską ištobulinti ir visiems įrodyti, ko esi verta. Nieko niekam įrodinėti nereikia. Atsimink tai. Besąlygiškai pamildama save sugebėsi lygiai taip pat priimti ir kitą žmogų. Dings poreikis juos keisti. Suvoksi ką reiškia iš tikrųjų mylėti. Neišsižadėk savo autentiškumo dėl pripažinimo. Tau reikia ne jo, tau reikia bendrumo. Drąsiai priimk skausmą ir jį išgyvenk. Tokiu būdu atsinaujinsi. Neslopink jo išorinėmis priemonėmis: apsipirkimu, alkoholiu, maistu, bėgimu nuo problemų. Skausmas yra būtina augimo.sąlyga. Nelauk, kol pasieksi aukštumų ar įgyvendinsi svajones, pamilk save dabar. Vystyk atsparumą gėdos jausmui, leisk ją sau išgyventi. Atsiskleisk, papasakok savo istoriją.
10 kelrodžių
Pirmasis kelrodis – Tvirtai laikykis savo įsitikinimų. Negesink savo vidinės šviesos, kad tik kkiti pasijaustų patogiai. Gink savo nuomonę.
Antrasis kelrodis – Tapk pačia savimi. Atsisakyk perfekcionizmo. Suvok, kaip jis laiko tave įkalinęs ir neleidžia iš baimės susimauti tau žengti kito žingsnio. Išsivaduok iš tobulumo pančių. Daryk klaidas, nebijok pasirodyti netobula. Rizikuok savo saviverte. Išeik į areną!
Trečiasis kelrodis – Būk psichologiškai atspari. Stiprink dvasingumą. Sunkiais momentais jis tau bus tvirtas pagrindas po kojomis ir nepadės palūžti. Tai visa ko pagrindas. Tikėk Visata, Dievu, aukštesne jėga.
Ketvirtasis kelrodis – Mėgaukis nedidelėmis džiaugsmo porcijomis. Ugdyk dėkingumo jausmą.
Penktasis kelrodis – Atsisakyk tikrumo, pabūk tyloje ir išgirsk savo vidinį balsą.
Šeštasis kelrodis – Būk kūrybinga. Naudokis savo kūrybingumu ir įnešk į pasaulį savo nepakartojamą indėlį. Skirk laiko kūrybai. Įprasmink savo gyvenimą kurdama.
Septintas kelrodis – Leisk sau žaisti.
Aštuntasis kelrodis – Puoselėk ramybę ir vidinę tylą.
Devintasis kelrodis – Panaudok visus savo talentus ir gabumus prasmingiems darbams. Užmegzk ryšį su Dievu dalindamasi savo gabumais ir talentais su pasauliu.
Dešimtasis kelrodis – Išdrįsk būti pakvaišusi.
Skaitydama šią knygą aš leidau sau būti netobulai ir išsilaisvinti iš perfekcionizmo gniaužtų. Supratau, kad net ir būdama netobula, esu visavertė. Šis gilus ir išlaisvinantis suvokimas leido man imtis veiklos ir imtis naujų projektų, darbų. Požiūrio pasikeitimas išvadavo mane iš sąstingio ir leido pradėti gyventi tikrą ir autentišką gyvenimą. Nuostabus laisvės pojūtis, kai galiu bandyti, klysti, ekperimentuoti. Ir vis tiek išlikti tikra, kad nesėkmės atveju tai neturi jokios įtakos mano savivertei. Tai nekeičia to fakto, kokia vertinga aš esu. Būdama netobula vis tiek esu visavertė.
„Nebegalvokite apie tai, kokie privalote būti, bet pamilkite save tokius, kokie esate”
„Pripažinti
savo klaidas ir šio proceso metu mylėti save yra drąsiausias dalykas, kokį mes kada nors padarysime”
„Gyventi iš visos širdies reiškia žengti į gyvenimą suvokiant savo visavertiškumą”
„Tai kiekvieną rytą keltis su mintimi:”Nesvarbu, kiek darbų
šiandien atliksiu ir kiek liks nepadaryta, man to pakaks”. Tai eiti miegoti galvojant:”Taip, aš esu netobula, pažeidžiama, o kartais ir išsigandusi, bet tai nekeičia fakto, jog aš taip pat esu drąsi ir verta meilės bei artumo”
„pripažinti savo gyvenimo klaidas gali būti sunku, bet toli gražu, ne taip nepakeliama, kaip visą gyvenimą nuo jų bėgti. Pripažinti, jog esame pažeidžiami, rizikinga, bet toli gražu ne taip pavojinga, nei atsisakyti meilės, artumo ir džiaugsmo – dalykų, kurie daro mus itin pažeidžiamus. Tik išdrįsę tirti tamsą, atrasime begalinę šviesos galią”
„Kai pamirštame, ką apie mus mano kiti, ir susitaikome su savo gyvenimu, patiriame visavertiškumą – jausmą, jog mums užtenka to, kas esame, ir kad esame verti meilės bei artumo”
„Didžiausias iššūkis mums visiems yra patikėti, jog esame visaverčiai dabar, šią minutę. Žmogaus vertumas nepriklauso nuo išankstinių sąlygų…Štai kur gyvenimo iš visos širdies esmė: mes esame visaverčiai dabar. Ne tada, jeigu…Ne tuomet, kai…Mes esame verti meilės ir bendrumo dabar. Tiesiog šią minutę. Tokie, kokie esame”
„Mylėti save reiškia mokytis
savimi pasitikėti, elgtis su savimi pagarbiai, būti sau maloniems ir švelniems. Tai sunki užduotis, turint galvoje, kokie griežti daugelis iš mūsų esame sau. Žinau, jog galiu kalbėtis su savimi taip, kaip man niekada nešautų į galvą kalbėtis su kitais žmonėmis. Kas iš mūsų dažnai nepagalvoja:”Dieve, aš tokia kvaila” arba „Na aš ir idiotė””
„Visuomenėje, kuri sako:” Apie save galvok paskiausiai”, meilė ir pakanta sau skamba beveik revoliucingai”
„Jei norime gyventi ir mylėti visa širdimi ir žengti į pasaulį jausdami savo visavertiškumą, turime kalbėtis apie mums kliudančius dalykus – ypač gėdą, baimę ir pažeidžiamumą”
„Gėda yra labai skausmingas jausmas ar išgyvenimas, kurį patiriame.manydami, jog esame menkaverčiai ir todėl neverti meilės bei artumo”
„Autentiškumas yra mūsų kasdienių sprendimų visuma. Jis reiškia pasiryžimą būti atviriems ir tikriems, pasiryžimą būti nuoširdiems, pasiryžimą neslėpti savojo „aš””
„Autentiškumas yra kasdienės pastangos pamiršti, kokie manome privalantys būti, ir pamilti save tokius, kokie esame”
„Autentiškumas reikalauja gyventi ir mylėti iš visos širdies – netgi tada, kai būna sunku, kai kovojame su gėda ir baime, jog esame nepakankamai geri, o ypač tada, kai mūsų džiaugsmas būna toks didelis, kad bijome sau leisti jį pajusti. Rūlestingai ugdydami autentiškumą ir visomis jėgomis stengdamiesi suprasti save – štai kaip leidžiame mūsų gyvenime atsirasti.malonei, džiaugsmui ir dėkingumui”
” „Išlikti natūraliems” yra viena drąsiausių kovų, kokias mums kada nors teks kovoti”
„Jeigu jūs tokie kaip aš, autentiškumo ugdymas jums gali pasirodyti bauginantis dalykas – juk atskleisti pasauliui savo tikrąjį „aš” rizikinga. Tačiau aš manau, kad slėpti nuo pasaulio save ir savo gabumus yra dar rizikingiau. Mūsų neišreikštos mintys, nuomonės ir laimėjimai paprastai niekur nedingsta. Greičiausiai jie grauš ir naikins mūsų visavertiškumą. Manau, mes turėtume gimti su įspėjamosiomis etiketėmis kaip ant cigarečių pakelių: „Atsargiai! Jeigu atsisakysite savo autentiškumo dėl saugumo, galite patirti šias neigiamas pasekmes: nerimą, depresiją, valgymo sutrikimus, įvairias priklausomybes, pyktį, kaltę, apmaudą ir nepaaiškinamą sielvartą”. Aukoti tai, kas esame, dėl to, ką apie mus manys kiti žmonės, tiesiog neverta”
„Dvasingumas – tai tikėjimas ir suvokimas, jog mus visus sieja didesnė už mus galia ir kad šis tarpusavio ryšys (su šia galia ir vienų su kitais) pagrįstas meile bei užuojauta. Dvasingumo ugdymas suteikia mūsų gyvenimui perspektyvos, prasmingumo ir tikslingumo”
„Ar dvasingumas yra būtinas psichologinio atsparumo komponentas? Atsakymas yra „taip””
„Tamsa ne užgožia šviesą, o ją išryškina. Mūsų džiaugsmą užtemdo tamsos baimė”
„Tikėjimas yra paslaptinga sritis, iš kurios mes semiamės drąsos tikėti tuo, ko neregime, ir stiprybės atsisakyti netikrumo baimės”
„Vienintelis nepakartojamas indėlis, kokį kada nors įnešime į šį pasaulį, gims iš mūsų kūrybingumo”
„Jei norime įprasminti savo gyvenimą, turime ką nors kurti. Ruoškite valgį, rašykite, pieškite, braižykite, tapykite, darykite iškarpas, nuotraukas, koliažus, megzkite, sutaisykite variklį, skaptuokite, šokite, dekoruokite, vaidinkite, dainuokite – viskas tinka. Kol ką nors kuriame, tol teikiame prasmę savo gyvenimui”
„Vidinė tyla nėra dėmesio sutelkimas į nieką; tai
greičiau emociškai tuščios, rūpesčių nepripildytos erdvės sukūrimas ir leidimas sau jausti, mąstyti, klausti ir svajoti”
„Mes visi turime kokių nors gabumų ir talentų. Kai juos laviname ir dalijamės jais su pasauliu, mūsų gyvenimas įgauna prasmę ir tikslą”
„Švaistydami savo gabumus tampame nelaimingi. Pasirodo, nenaudoti talentų, kuriuos esame gavę, nėra taip nekenksminga arba tiktai „gaila” – mes mokame už tai savo emocine ir fizine gerove. Jei nepasitelkiame savo gabumų prasmingam darbui atlikti, imame kentėti. Tuomet jaučiame susvetimėjimą, liūdesį, tuštumą, neviltį, apmaudą, gėdą, nusivylimą, baimę ir netgi sielvartą”
„Daugelis iš mūsų, ieškodami dvasinio ryšio, per daug laiko praleidžia žvelgdami į dangų ir stebėdamiesi, kodėl Dievas gyvena taip toli. Dievas gyvena mumyse, o ne virš mūsų. Dalijimasis savo gabumais ir talentais su pasauliu yra pats veiksmingiausias būdas užmegzti ryšį su Dievu”
„Niekas negali apibrėžti, koks darbas yra mums prasmingas. Mūsų kultūrinė aplinka negali pasakyti, ar tai darbas namuose, ar vaikų auginimas, ar advokatūra, ar mokytojavimas, ar piešimas. Kaip ir mūsų gabumai bei talentai, prasmė yra savita kiekvienam iš mūsų”
„…netobulumo dovanos yra drąsa, užuojauta ir artumas”
„Mano istorija reikšminga, nes aš reikšminga”